Loading...
ZooVet Jungle

Лампи для тераріуму


Лампа для тераріуму — це світло, тепло, ультрафіолет, кожна з цих позицій має велике значення для життя рептилій які живуть в неволі. Не варто недооцінювати важливість хоч одного пункту, це може негативно позначитися на вашому улюбленці. Головним джерелом світла, тепла й ультрафіолету на Землі є сонце, за його відсутності — це лампи. Здавалося б, що може бути простіше — купити лампочку, проте вибір який пропонують сучасні виробники поставить в безвихідь кого завгодно. Головний критерій при виборі лампи для тераріуму це — варіант випромінюваного світла. У цій статті розглянемо які лампи для тераріуму існують і за якими критеріями потрібно робити вибір.

Спектр випромінюваного світла в лампах для тераріуму

Перше що варто зайнятися після покупки тераріуму це освітлення. Справа в тому що рептилії бачать світ не так як люди, якщо ми можемо сприймати три спектра світла то рептилії чотири. Якщо якогось спектра їм бракує у них пропадає апетит, знижуються репродуктивні функції, припиняється ріст, падає настрій, з'являється стрес, починаються різні хвороби, руйнуються кістки, з'являються пухлини, у черепах навіть розм'якшується панцир. Як бачимо від освітлення у рептилій залежить все, а воно буває різним і випромінює різний спектр світла. Отже які види випромінюваного світла існують і що вони дають.

  1. Видиме світло — тільки при світлі можливо зорове сприйняття інформації, описувати наскільки це важливо — все бачити, не станемо, тут і так все зрозуміло.
  2. Тепло — бере активну участь в процесах метаболізму рептилій, впливає на бадьорість, чинить позитивний вплив на переробку їжі організмом.
  3. Ультрафіолет (Уф) — даний спектр світлового випромінювання буває трьох діапазонів, розглянемо кожен.
  • Уф А — має найдовшу хвилю, і є у всіх лампах для тераріуму. Допомагає виробляти в організмі рептилії ендорфін, так званий гормон радості, бере участь в процесі фотосинтезу, особливо важливий для рослиноїдних рептилій. На упаковці лампочок позначається як UVA.
  • Уф В — має середню довжину хвилі, допомагає організму тварин виділяти вітамін D3, який сприяє засвоєнню кальцію, без цього вітаміну кальцій в організмі рептилій не засвоюється взагалі. Тим хто користується вітамінними добавками з кальцієм в обов'язковому порядку потрібно навчитися правильно комбінувати освітлення з кормовими добавками. На упаковці лампочок має позначення як UVВ.
  • Уф С — найкоротша хвиля спектра. Застосовується для знищення шкідливих бактерій, не дозволяє їм розмножуватися. Іншими словами лампи для тераріуму з Уф С є бактерицидними. Як правило вони комбінуються з іншими променями, тому що чисте випромінювання спектру вбиває все живе. На упаковках лампочок відзначений як UVС.

При виборі освітлення потрібно обов'язково звертати увагу на відсоток рівня ультрафіолету. Для кожної рептилії він буде свій, залежно від її природного місця існування і способу життя. Денним рептиліям потрібно набагато більше ультрафіолету ніж нічним. На відміну від людей багато земноводні можуть бачити ультрафіолетове світло, тому так важливо підібрати все правильно.

Лампи для тераріуму — види

У кожного освітлювального приладу своє призначення. Є показники які неможливо поєднати в одній лампі, і як правило для правильного освітлення тераріуму потрібно вибирати дві лампи. Для того щоб зрозуміти які лампочки потрібні вашому вихованцеві розберемося які взагалі існує, і що вони дають.

Лампа розжарювання

Сама звичайна лампочка «Ілліча», звична нам з самого дитинства, яка випромінює м'яке жовтувате світло. Правда така лампочка годиться більше як обігрів а не джерело світла, так як світла вона віддає приблизно 15% від споживаної потужності, а все інше це тепло. Чудово підходить в якості вторинного джерела обігріву. З плюсів — найдешевша, з мінусів — має маленький термін служби, абсолютно не має в своєму спектрі променів Уф.

Галогенна

Відрізняється від лампи розжарювання тим що в своїй колбі має газ доповнений фтором, хлором, бором, що істотно збільшує термін її служби. Також має в випромінюваному спектрі ультрафіолет. На відміну від звичайної лампочки споживає менше потужності і володіє білим світлом. З мінусів  під нею швидко вигорають кольори.

Неонова

Колба такої лампи заповнена неоном або іншим газом, що не шкідливим для людини і рептилій. Може бути вторинним джерелом тепла, має високу передачу кольору і високу теплову ефективність. Залежно від газу всередині змінюється колір, наприклад якщо всередині гелій лампа буде рожевою, аргон — синій, криптон — зелений.

Ультрафіолетова

Найнеобхідніші лампочки, які замінюють більшість функцій сонця. Життєві показники рептилій у величезній мірі залежать від ультрафіолету. Корисне випромінювання для земноводних виробляється за рахунок спеціального напилення всередині лампочки, яке з часом вигорає і перестає віддавати заявлену спочатку кількість УФ променів. Такі лампи потрібно теж своєчасно міняти інакше користі від них ніякої. Важливо при виборі ультрафіолетової лампочки те що основним критерієм має бути термін експлуатації.

Інфрачервона

Має довжину хвиль коротше ніж у ультрафіолету, і власне не є джерелом світла, але прекрасним джерелом тепла. Інфрачервоний спектр світла це якраз той спектр, який рептилії можуть бачити, а люди ні. Інфрачервоний спектр світла дуже важливий, часто це основне джерело тепла. Він не дратує яскравим світлом, ідеально підходить для створення теплих інфрачервоних підлог, принадність його в тому що він гріє предмети а не повітря. Так як рептилії тварини холоднокровні, для терморегуляції їм дуже необхідні інфрачервоні лампи для тераріуму.

Місячного світла

Призначена для нічних рептилій, така лампа для тераріуму майже не випускає світла, швидше вона імітує місячне сяйво, якого втім вистачає для висвітлення подій в тераріумі. Виділяє мінімум тепла, але все ж в змозі підтримувати нічну температуру тропіків.

Керамічна

За своїми властивостями схожа з інфрачервоною лампою, не дає світла але прекрасно обігріває тераріум. У своєму спектрі також має інфрачервоне випромінювання. Особливо важлива в тераріумах з підвищеною вологістю, полюдаріумах, акватераріумах, так як допомагає позбутися від зайвої вологості повітря.

Слід розуміти що не всім рептиліям потрібен однаковий рівень ультрафіолету — все залежить від клімату в природному середовищі існування, не всім потрібно яскраве світло — денні та нічні тварини. Наприклад УФ лампи для черепах повинні мати 5-10% UVB і 30% UVA. Потрібно підібрати таку лампу для тераріуму щоб її потужності вистачало на весь об'єкт. Виробники якісних ламп вказують всю цю інформацію на упаковках ламп для тераріуму, якщо такої інформації ви не знайшли в анотації, від покупки такої лампи для тераріуму краще відмовитися.

Критерії вибору лампи для тераріуму

Лампи для тераріуму бувають різних форм, розмірів, потужності. Спробуємо розібратися чим слід керуватися при виборі освітлення.

  1. Цоколь.
  2. Маючи досвід вибору ламп для будинку кожен знає що у них буває різний цоколь. При виборі ламп для тераріуму все також, в асортименті виробників цоколь розміром Е27, Е14, Т5, Т8, підходять до всіх видів світильників з таким же цоколем.

  3. Потужність.
  4. Цим параметром визначається потужність лампи для тераріуму, від якої залежить яскравість, а також світловий потік. На упаковці вказується як Вт і W. Чим більше цифра, відповідно тим вище потужність.

  5. Колір світіння.
  6. Вимірюється в Кельвіна (К), передає колір лампи. Наприклад: 3000 К — теплий білий колір, 3500 К-4500 К — нейтральний білий, вище 4500 К — холодний колір. Чим вище величина тим холодніше буде відтінок лампи для тераріуму.

  7. Передача кольору.
  8. Індекс передачі кольору відображається значенням Ra. Коефіцієнт передачі кольору - здатність лампи для тераріуму правдиво відображати колір, не спотворюючи його істинного кольору, порівнюється подібне значення зі здібностями природного світла передавати кольори.

  9. Ультрафіолет.
  10. Позначається на упаковках виробником як UVA, UVB, UVC. Дозволяє вибрати для рептилії відповідну інтенсивність рівня ультрафіолету. Про важливість ультрафіолету вище сказано чимало.

  11. Термін служби.

Термін служби лампи для тераріуму вказується в годинах, береться з розрахунку ідеальних умов роботи, допустимої вологості, різких перепадів напруги, надійність контакту з цоколем. Найменшим терміном мають лампи розжарювання.

Маючи всі представлені дані можна вибирати лампу для тераріума. В ідеалі бажано добитися потрібного балансу, в чому можуть допомогти світильники для тераріуму, але про це трохи пізніше.

Де купити лампи для тераріуму

Купити лампи для тераріуму можна в нашому інтернет-магазині Зоовет Джунглі, досить зробити замовлення онлайн або зв'язатися з нами за номером телефону +38 (066) 916-17-43.

Якщо у вас залишилися питання, наші фахівці із задоволенням допоможуть вам з вибором. Також будемо раді вам особисто в наших магазинах, які знаходяться за адресами: місто Київ, вулиця Марини Цвєтаєвої будинок 11 і вулиця Бориса Гмирі будинок 9-В.